Ben, Sen, Biz ve Onlar…

Ben, sadece ben, sessizlik ve onun getirdiği büyülü düşünceler…

Eski Menü
Bir Sayfa Seçin

Tanrı’nın bir jilet yardımı ile küvetinde bileklerini kesme olasılığını hiç düşündünüz mü?  Yavaşça kan oluyor su, giderek solgunlaşan teni yavaşça küvetin klorlu sularına batıyor. Su yavaşça kızarıyor… Kamera,  Salieri’nin “Requiem” eserinin on beşinci dakikasında yavaşça kararıyor…  Ekrandan oyuncuların isimleri geçiyor,  ilk günden son güne kadar herkes… Başrolde Tanrı… Sahi hangi adını kullanıyor acaba?  Bizler peki? O savaşta hep arada kalan?  Bizler sadece figüranız. Adımız yok, bizi ayıran bir şey yok.  Farklı olma çabamız bizi aynılaştırıyor. Bizler, birbirinin farklı aynalardaki suretleriyiz.

Ne ara bu kadar kaybettik? Tanrı ile Şeytan’ın savaşında nasıl ortada kalabildik bu denli? Bizler çağımızın kırık kalbiyiz. Ruhumuzu Tanrı, bedenimizi Şeytan oynadı bu filmde. Çok uzun metrajlıydı. 1950’lerin başındaki en ağır travmalı hastalarda bulunan kaygı (anksiyete ) oranı ile 2014’teki herhangi bir lise öğrencisinin kaygı oranının aynı olması size de korkunç gelmiyor mu?

Çağımızın destansı savaşları bizleriz.  Şeytan Paganini’ye sunduğunu bize sunmazken, Tanrı Wolfgang’e bahşettiğini bize asla vermedi… Bizler telefonları kadar akıllı olamayan bir nesiliz.

İşte bu sebepten hep Tanrı’nın bağışlayıcılığı gelişti. Kimse adaleti anmaz oldu. Justicia sadece gözleri bağlı bir BDSM kölesi olmaktan öteye gidemedi… Ve tam burada işte, savaş meydanının ortasında kandan oluşan bu göl kurumaya yüz tutuyordu ve havadaki o koku hayatlarımız kadar iğrençti.

Değersiz sokaklarda, köpeklerin kuyruklarına yaptıkları gibi, biz de namusumuzu bacak aramıza almıştık. Bakışlarımızı yerden kaldıracak onurumuz yoktu ki herhalde,  işe giderken asla ağaçlara yahut gökyüzüne bakmadık. Yaşam bir intihar göreviydi aslında. Doğduğumuz gibi tüketmeye başlıyorduk ve sonunda ölüyorduk.  Dünya, Eski Yunan’da anlatıldığı gibi bir tiyatro sahnesi değil, bir pazardır… Üstüne fiyat etiketi yapışmamış bir şey bulursanız bilin ki onun daha talibi çıkmamıştır.

Angelus

Angelus

Mühim biri değil...

Tüm Yazıları >>>
Angelus

Latest posts by Angelus (see all)