Ben, Sen, Biz ve Onlar…

Ben, sadece ben, sessizlik ve onun getirdiği büyülü düşünceler…

Eski Menü
Bir Sayfa Seçin

    Herkes birbirine kendi inandığı masalı anlatmıştı. Başka bir adamın ütopyasına inananlar, başka insanlar dine inanıyor diye hiddetleniyordu.  Birbirlerine maval okuyanlar, öylesine martavala batıyorlardı ki… Öylesine takıldık ki nereden gelip nereye gittiğimize, üstünde olduğumuz yolu yürüyemedik. Aynı daireleri çizdik… Her seferinde vardığımız nokta sadece bir dinlenme yeriydi… Ne nihaî yere varabilip rahat bir nefes alabiliyorduk ne de daimî seyahate çıkabilecek kadar dinlenebiliyorduk. İlerlemiyorduk çemberde ama yoruluyorduk.  Sorun ayrım yapmadan bütün insanlıktı.

Ne hayatlarımızdan feragat edebiliyorduk ne de onlara tutunmaya çabalayabiliyorduk. Bir şekilde kırılıyordu gücümüz ve bu muallakta, muğlak bir son bile huzur verebilirdi şüphesiz; ama uçurum kenarında ağaç köklerine tutunmuş gibiydik. Kurtarıcımız olması gereken kökler de güvenilmezdi, aşağıdaki sis de… Sorun zemine çarpmak değildi de sonsuza kadar düşmekti…  Pekiyi ama sorun bizi düşmeye iten fizik kuralları mıydı? Yoksa bir yerlerden düşebilecek kadar var olmamız mı?

Tam “Bir yere vardım” derken sadece molada olduğunu fark etmek, tam “ O’nu öptüm” derken izbe bir odada uyanmak rüyadan, tek başına… Öylesine hayal kırıklıkları ki daha büyük bir faraşa ihtiyacımız var odayı temizlemek için… “Duineser Elegien” (*) bile mutlu bir masal kalıyordu hayat karşısında… Yaygın kullanılan göç yolu gibiydi hayatlarımız, çoraklaşmış, sıradanlaşmış ve daha kötüsü o yolu takip etmeme şansımız olsa da öğrenilmiş çaresizlikten ve yıllarca manipüle edilmemizden ötürü takip etmiştik, ediyorduk, edecektik.

(*) “1912’de Adriyatik kıyısındaki Duino Şatosu’nda başlanıp, 1922’de Muzot’da (İsviçre) tamamlanan “Duino Ağıtları” 20. yüzyıl şiirinin başyapıtlarından biridir. Ağıtlar Rilke’nin varlık, insanın konumu ve ödevi üzerine son sözünü, bildiri’sini taşır.” (iktibastır)

Angelus

Angelus

Mühim biri değil...

Tüm Yazıları >>>
Angelus

Latest posts by Angelus (see all)